Remember back in 2013 when that lab-grown burger was rolled out for a taste test? One big problem with the patty was that it cost roughly $385,000 to make. The scientist behind that lab burger says he can get the price down substantially.

Mark Post, a biologist at the University of Maastricht in the Netherlands, recently told ABC Australia that after tinkering with the process of making the schmeat, it could be produced for about $80 per kilogram.

Since the interview was in Australia I'm assuming the price is in Australian dollars and therefore the price in U.S. dollars would be about $9 for a five ounce patty (the size of the patty rolled out in 2013). If the price quotes was in U.S. dollars it works out to a little over $11. Either way, that's still a bit expensive but a lot more competitive than $385,000.

The real question of course is whether they can make it a tasty burger.